Directors Village arrangeras av CineSud, vår partner i Screen Talent Europe. I talangprogrammet i Roermond i Nederländerna utvecklar deltagarna sina förmågor i arbete med manus, regivision och skådespelarregi i coachledda gruppsessioner. Åtta kortfilmsregissörer från olika länder deltar och en av dem är från FilmCloud och Västra Götalandsregionen.
Emma Jane kan stå inför förändringar i sin skaparprocess
Directors Village är ett fem dagar långt, internationellt talangutvecklingsprogram i Nederländerna för växande filmregissörer och manusförfattare från det europeiska samarbetet Screen Talent Europe. Programmet fokuserar på att utveckla kortfilmsmanus, regivisioner och skådespelararbete genom workshops och coachning under Euregion Film Forum. Det arrangeras av vår partner CineSud i Screen Talent Europe-samarbete. På plats i programmet finns coacher som t ex tidigare Netflix-regissören Sofia Norlin, nederländska fiktions- och serieregissören Janneke van Heesch och Oscar-vinnaren Martin Strange-Hansen.
I år var det Emma Jane Hedman som var FilmClouds deltagare i programmet där 8 deltagare kastar sig in i intensivt manusutvecklingsarbete, regi-coachning och nätverkande. Hon har skrivit en blogg om sina dagar och erfarenheter där hon berättar att hon tror sig stå inför förändringar i sin skapandeprocessen och nu vet vem av hennes nya kamrater som alltid kommer att välja rosé.
Läs hennes blogg här: En blick på den mänskliga tillvaron i Director’s Village av Emma Jane Hedman

