Bergmanveckans Talangdagar arrangeras av Film på Gotland i nära samarbete med Filmregionerna, Bergmanveckan och möjliggörs genom stöd från Svenska Filminstitutet.
Nicole och Inez sprang på Juliette Binoche på Fårö
Det börjar ofta med en grupp filmskapare från olika delar av landet som aldrig tidigare har träffats. Vad det slutar med är svårare att säga. I bästa fall blir det samarbeten och vänskaper som följer deltagarna långt in i deras fortsatta karriärer. Men redan efter en vecka har något hänt. De som deltar i Bergmanveckans talangdagar lämnar Fårö med nya perspektiv, värdefulla kontakter och det coola faktum att de precis mött Juliette Binoche.
Från FilmCloud deltog i år Nicole Lundberg och Inez Pettersson. I Bergmans filmhistoriska landskap mötte de regissören Kim Sundberg och skådespelaren Vilhelm Blomgren i ett samtal om filmen Det grönaste gräset. De fick också träffa producenten och klipparen Mary Sweeney, känd för sitt mångåriga samarbete med David Lynch, som generöst delade med sig av erfarenheter från ett långt liv inom internationell film.
På programmet stod även den traditionsenliga Bergmansafarin. I Bergmans hus arbetade talangerna med idéutveckling tillsammans med Guro Ekornholmen från Mediefabrikken i Norge, där projekt och berättelser fick möjlighet att utmanas, fördjupas och ta nya riktningar.
Möten med personer som arbetar i den svenska filmbranschen är en central del av veckan. Deltagarna träffade producenterna Martin Persson, Anna-Clara Carlsten och Peter Krupenin. Under speeddejt med Axel Petersén, Lina Norberg Johansson och Andrea Östlund från Svenska Filminstitutet fick de dessutom konkreta råd om vägarna vidare in i branschen.
Särskilt värdefulla är ofta mötena med dem som nyligen tagit steget dit många av deltagarna själva är på väg. Manusförfattaren och regissören Julia Thelin, som under våren långfilmsdebuterade med Mecenaten, delade med sig av tankar kring konstnärliga processer och modet att hålla fast vid sin vision. I en enkle workshop och ett öppet och personligt samtal om skådespeleri tillsammans med Gustaf Skarsgård och Arvin Kananian gavs värdefulla insikter om arbetet med att tolka en text och utveckla en karaktär tillsammans. Programmet och Bergmanveckan avslutades sedan med ett festligt mingel på Bergmancenter. Men då hade Juliette Binoche åkt hem.
Det är en intensiv och innehållsrik vecka – något som både Nicole Lundberg och Inez Pettersson lyfter fram i sina bloggtexter. Dem kan du läsa här:

